Our product range includes a wide range of titanium round bar, titanium astm b348 round rods, titanium 4 uns r50700 round bar, titanium 5 round bar, titanium 12 uns r53400 pipe and 5inch titanium astm b348 round bar.
₹ 1600 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 2 |
| Size/Diameter | 3 inch |
| Diameter | 40 mm |
| Length | 2000 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Silver |
| Product Material | Titanium |
| Shape | Round |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 2 |
| Diameter | 1/2 inch |
| Length | 1000 mm |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Condition | Annealed |
| Material | Titanium 2 |
| Material Grade | 5 |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Round |
₹ 2222 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 3 inch |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Material | Titanium |
| Grade | 4 UNS R50700 |
| Product Type | Round Bar |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 2 inch |
| Length | 1000 mm |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Grade | 6 UNS R54520 |
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 Kg
Capitalizing on our rich vendor base, we procure and subsequently supply and export a wide array of Titanium Bars. Only quality approved raw material is used by our vendors in manufacturing these products. Available in varied dimensions, these pipes are engineered to precision.
₹ 4500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Color | Silver |
| Foam | Pipe |
| Surface Finish | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 3333 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 5 inch |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Material | Titanium |
| Grade | UNS R54810 |
| Shape | Round |
| Usage | Construction |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Material Grade | Grade 2 |
| Size | 6 inch |
| Flange Type | Blind |
| Pressure Class | 150 |
| Standard | ASME B16.5 |
| Color | Silver |
| Product Material | Titanium |
| Shape | Round |
| Usage | Construction |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 2 |
| Pipe Type | Seamless |
| Outer Diameter | 12.7 mm |
| Schedule | SCH 40 |
| Pipe Length | 4 m |
| Form | Straight |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Material | Titanium |
| Product Type | Pipes |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 500 Kg
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India