We are a leading Wholesaler of stainless steel 316 buttweld fittings, alloy steel p9 astm a335 plate, alloy steel elbow astm a335 grade p2 and inconel tube 601/625/800 from Mumbai, India.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Size/Diameter | 3 inches |
| SS Grade | SS 316L |
| Size | 1/2 inch |
| Schedule | SCH 10 |
| Standard | ASME B16.9 |
| Usage/Application | Hydraulic Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material Grade | P9 A335 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Foam | Plate |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS316 |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Outer Diameter | 21.3 mm |
| Wall Thickness | 3.2 mm |
| Schedule | SCH 80 |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | SS |
| Technique | Hot Rolled |
| Length | 6 m |
| Unit Pipe Length | 12 m |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2800 / Kg Get Latest Price
| Size | 6 inches |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Thickness | 10 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
Established in the year of 2023. Marco Steel Alloys” are a leading Wholesaler Trader, Of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products etc.
We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India