Wholesaler of a wide range of products which include inconel 625 pipe, hestelloy c276 circle, nickel alloy 200 pipes, inconel 600 pipe and inconel 600 fittings.
₹ 3500 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 625 |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Diameter | 1 inch |
| Shape | Round |
| End | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Length of Pipe | 3 m |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
₹ 5500 / Kg Get Latest Price
| Grade | Hastelloy C276 |
| Thickness | 3 mm |
| Diameter | 100 mm |
| Material | Hestelloy |
| Surface Treatment | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
₹ 5000 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inch |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Refrigerator |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| End | Beveled End |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 2800 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| End | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2800 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Size/Diameter | 2 inches |
| Inconel Grade | Inconel 625 |
| Grade | Inconel 625 |
| Pressure Class | 3000 lb |
| Size | 3/4 inch |
| Material | Inconel |
| Schedule | SCH 160 |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Elbow Angle | 90 Deg |
| Type | Elbow |
Minimum order quantity: 5 Piece
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India