Pioneers in the industry, we offer inconel 800 pipes, hastelloy c276 sheets, hastelloy c22 round bars, hastelloy c276 round bar suppliers, hastelloy c22 coupling and hastelloy c276 stub end from India.
₹ 1800 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 800 |
| Outer Diameter | 65 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 6 meter, 3 meter |
| Diameter | 3 inch |
| Shape | Round |
| Length of Pipe | 6 m |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3400 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | C276 |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finish | 2B Finish |
| Width | 1200 mm |
| Length | 3000 mm |
| Tempering | Annealed |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
₹ 3200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 14 mtr |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3500 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy C276 |
| Diameter | 32 mm |
| Length | 5'' |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size | 15 mm (1/2 Inch) |
| Material | MS |
| Type | Gear Coupling |
| Size | 1/4 Inch |
| End Connection Type | Socketweld |
| Type of Coupling | Full |
| Class / Pressure Rating | 150# |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Standard | ASME B16.11 |
| Pressure Rating | 2000 lbs |
| Range | Plug |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Size | 2 inch |
| Color | Silver |
| Thread Size | Half |
| I Deal In | New Only |
| Surface Finished | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | SS |
| Elbow Bend Angle | 45 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Material | Alloy Steel |
| Size | 2 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Color | Grey |
| Thread Size | Half |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | MS |
| Fitting Type | Elbow |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size | 3/4 inch |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3500 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 5'' |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3500 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | C22 |
| Thickness | 8 mm |
| Surface Finish | 2B Finish |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Tempering | Annealed |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | UNS S32750 |
| Diameter | 28mm |
| Length | 6 Meter |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Size | Hex |
| Fastener Type | Hastelloy Nut |
| Coating | Polished |
| Shape | Hex |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 299 / Kg Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Size | 2mm |
| Coating | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 3 mm |
| Fastener Type | Inconel Bolt |
| Color | Silver |
| Head Type | Hex |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 32000 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 inch |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Oil |
| Product Type | Blind Flanges |
| Surface Finishing | Polished |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | SS |
| Fitting Type | Elbow |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Size | 3/4 inch |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Alloy Grade | Hastelloy C22 |
| Diameter | 6 mm |
| Fitting Type | Elbow |
| Form | Butt Weld |
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Size | 1/2" to 10 " |
| Type | Welded |
| Nominal Size | 1/2 inch |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Pressure Rating | SCH 80 |
| Standard | ASME B16.9 |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Material | SS |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Circle Ring |
| Surface Treatment | Polished |
| Thickness | 3mm |
| Shape | Round |
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | SS |
| Fitting Type | Tee |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Gas Pipe |
| Size | 1/2 inch |
₹ 21000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 3/8 inch |
| Size | 4 in |
| Pressure Class | 150 |
| Material | Duplex 2205 |
| Flange Face Type | Weld Neck |
| Usage/Application | Industrial |
| Schedule | SCH 40 |
| Shape | FLANGE HASTELLOY |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Standard | HASTELLOY, ASTM A105, ASTM A105,HASTELLOY |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 20000 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 in |
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Pressure Class | 1500 |
| Material | Duplex 2205 |
| Flange Face Type | Raised Face Rf |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Standard | ASTM A105 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3320 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy C276 |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 5'' |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
₹ 4000 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Length of Pipe | 6 m |
| Usage/Application | Drinking Water |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | Hastelloy C-276 Pipes |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Material | SS |
| Flange Face Type | Weld Neck |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Standard | ASTM A105 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 260 / Piece Get Latest Price
| Size | M12 x 50mm |
| Bolt Diameter | M12 (12 mm) |
| Grade | 8.8 |
| Material | Duplex Steel |
| Finish | Electro Galvanized (EG) |
| Country of Origin | Made in India |
| Nominal Length | 10 mm |
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
₹ 4500 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Alloy Grade | C276 |
| Material Grade | SS304 L |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2800 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Alloy |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Finish | Coated |
| Alloy Grade | C276 |
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | Inconel |
| Type | Elbow |
| Connection | Flange |
| Color | Silver |
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India