We are a leading Wholesaler of alloy steel astm a335 pipe, alloy steel astm a335 coupling, alloy steel 22 astm a335 pipe, alloy steel 12 astm a335 coupling, alloy steel p92 astm a335 coupling and alloy steel p5 astm a335 plate from Mumbai, India.
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material Grade | A 335 GR P5 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round Shape |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size | 15 mm (1/2 Inch) |
| Size/Diameter | 1.25 inches |
| Type | Rebar Coupler |
| Material | Alloy Steel |
| End Connection Type | Threaded |
| Type of Coupling | Full |
| Class / Pressure Rating | 150# |
| Usage/Application | Fitting Type |
| Standard | ASME B16.11 |
| Material Grade | P22 |
| Unit Pipe Length | 18 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polised |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | 22 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Type of Coupling | Half |
| Usage/Application | Fitting Type |
| Material | Alloy Steel |
| Color | Silver |
| Finishing | Hot Dip Galvanizing |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material Grade | P92 A335 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finish | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | P5 A335 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 440 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 18 m |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| End Size | 1/2 x 1/4 inch |
| Size/Diameter | 2 inches |
| Alloy Grade | ASTM A234 WP11 |
| Reducer Type | Concentric |
| Connection Type | Butt Weld |
| Schedule | SCH 40 |
| Pressure Rating | 300 Class |
| Material Grade | A335 P12 |
| Wall Thickness | 15mm |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Standard | ASTM |
| Usage/Application | Power Plants, Nuclear Plants |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material Grade | A335 P5 |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Standard | ASTM |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Tee |
| Size/Diameter | 3 inches |
| Size | 1/2 inch |
| Material Grade | P9 A335 |
| Schedule | SCH 40 |
| Shape | Round |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finish | Polished Technique :: Hot Rolled |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Grade | P92 A335 |
| Surface Finish | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Material | Alloy |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Surface Finish | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Grade | P1 A335 |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Standard | ASTM |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Grade | P9 A335 |
| Surface Finish | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Form | Reducer |
| Material | Alloy |
Minimum order quantity: 100 Piece
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India