Providing you the best range of super duplex pipe, a276 uns s32750 astm pipe, a276 s32750 astm pipe, a276 astm pipe, inconel 600 fasteners and inconel 625 fasteners with effective & timely delivery.
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Grade | 32760 |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Nominal Diameter | 1/2 in |
| Pipe Type | Seamless |
| Schedule | SCH 10 |
| Steel Grade | SS316 |
| Material | SS |
| Thickness | 6mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Material | SS |
| Steel Grade | SS316 |
| Thickness | 4mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Material | SS |
| Steel Grade | SS316 |
| Thickness | 3mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Brand | ASTM |
| Material | SS |
| Steel Grade | SS316 |
| Thickness | 4mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 240 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 3 mm |
| Size | 2'' |
| Color | Silver |
| Thread Size | Half |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 3 mm |
| Color | Silver |
| Finishing | Polished |
| Thread Size | Half |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.25 inch |
| Material | SS |
| Steel Grade | SS316 |
| Thickness | 5mm |
| Surface Treatment | Polished |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Length | 10 mm |
| Size | 2 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Grade | 2 UNS R50400 |
| Size/Diameter | 2 inches |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Material | Titanium |
| Product Type | Pipe |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material Grade | P1 A335 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Foam | Pipe |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 5 |
| Pipe Type | Seamless |
| Size/Diameter | 3 inches |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Schedule | SCH 5 |
| Pipe Length | 1 m |
| Form | Straight |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Material | Titanium |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Grade | P2 |
| Material | Alloy Steel |
| Type | Plate |
| Standard | ASTM A335 |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 2 |
| Pipe Type | Seamless |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Schedule | SCH 10 |
| Pipe Length | 1 m |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Material | Titanium |
| Wall Thickness | 13mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 18 meter |
| Color | Silver |
| Mateial | Titanium |
| Form | Pipe |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 595 / Kg Get Latest Price
| Size | 8mm |
| Product Type | Round Rod |
| Grade | AISI 15CDV6 |
| Standard | AISI |
| Technique | Hot Rolled |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material Grade | P92 A335 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Form | Pipe |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | SS316L |
| Schedule | SCH 80 |
| Material | 316L |
| Outside Diameter | 168.3 mm |
| Wall Thickness | 6.3 mm |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Form | Pipe |
| Size | 8 inch |
| Size/Diameter | 2 inches |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are an acclaimed name engaged in offering our precious clients a superior quality range of Alloy Steel Tee. These steel tees are manufactured utilizing optimum quality material and latest technology keeping in mind the set norms of industry. In addition, these steel tees are distinguished in the market for its accurate dimension & superior quality. Offered steel tees are quality checked on several quality parameters to ensure their defect free range.
₹ 235 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 12 meter |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Is It Corrosion Resistant | Corrosion Resistant |
| Grade | 304L |
| Product Brand | JSW |
| Application | Used In Oil And Gas industries |
Minimum order quantity: 20 Kg
₹ 5500 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | UNS S32760 |
| Thickness | 12 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 40 mm |
| Length | 6 Meter |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Finish | Bright |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
₹ 5000 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Diameter | 25 mm |
| Finish | Bright |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM A276 |
| Condition | Annealed |
| Thickness | 3 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Material Grade | SS304 |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
₹ 3500 / Kg Get Latest Price
| Grade | 10 UNS R58030 |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Material | Titanium |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 500 Kg
Our expert team provides an exclusive range of Titanium Seamless Pipes manufactured from qualitative raw material with latest technology. We offer a range of titanium alloy pipe, titanium pipes, titanium seamless pipes, titanium pipe fittings and industrial titanium pipes. Our range is highly appreciated for durability, corrosion resistance and quality and is extensively used in various industries across the globe.
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316L |
| Thickness | 4 mm |
| Width | 1000 mm |
| Material Grade | Ss304L |
| Surface Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 500 Kg
We are providing our clients with plates alloy steel which conform to various standards like SS316 PLATE These are manufactured as per the industrial standards and are tested for various quality parameters like strength, durability, temperature and pressure resistance before being supplied to the clients.
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Outer Diameter | 60.3 mm |
| Size | 2 inch |
| Schedule | Schedule 40 |
| Grade | 904L |
| Length of Pipe | 3 m |
| Pipe Length | 3 m |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are an acclaimed name engaged in offering our precious clients a superior quality range of Alloy Steel Tee. These steel tees are manufactured utilizing optimum quality material and latest technology keeping in mind the set norms of industry. In addition, these steel tees are distinguished in the market for its accurate dimension & superior quality. Offered steel tees are quality checked on several quality parameters to ensure their defect free range.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Nickel Alloy |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Grade | 316ti |
| Size (Outer Diameter) | 21.3 mm (1/2 in) |
| Size | 1/2 inch |
| Schedule | Sch 40S |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
| Material Grade | SS316 |
| Material | Ss pipe |
| Surface Finish | Mill Finished |
| Shape | Round |
| Pipe Fluid | Water |
| Type | Welded |
We are Marco Steel Alloys wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products.
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Thread Size | Full |
| Size | 1/2 inch |
| Thread Form | BSPT |
| Material | MS |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Male to Female |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Fitting Type | Elbow |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Size | 1/2 inch |
| Material Grade | ASTM A234 WP11 |
| End Connection | Socket Weld |
| Schedule | SCH 40 |
| Standard | ASME B16.9 |
| Color | Silver |
| Grade | P22 |
| Form | Reducer |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Alloy Steel |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material Grade | P1 A335 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Shape | Round |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Size | 3/4 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS316 |
| Thickness | 3mm |
| Pipe Fluid | Chemical |
₹ 5500 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Monel 400 |
| Outer Diameter | 65 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Material | MONEL 400 |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 5 m |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Grey |
₹ 750 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Blind |
| Size | 10 inch |
| Material Grade | SS316L |
| Material Standard | ANSI B16.5 |
| Usage/Application | Oil |
| Product Type | Blind Flanges |
| Surface Finishing | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Material | Inconel Alloy |
| Usage/Application | Monel Fittings |
| Type | Elbow |
| Connection | Flange |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 600 / Kg Get Latest Price
| Size | 16mm |
| Product Type | Round Rod |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | Round |
| Grade | 15CDV6 |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 420 / Kg Get Latest Price
| Grade | 32750 |
| Nominal Diameter | 1/2 in |
| Pipe Type | Seamless |
| Schedule | SCH 40 |
| Steel Grade | SS316 |
| Standard | ASTM A790 |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | Duplex 2205 smls pipe |
| Thickness | 2mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Polished |
| Unit Pipe Length | 3 meter |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India