Our product range includes a wide range of super duplex round bars, hastelloy c276 rod, duplex steel round bar, inconel 625 bar stock, duplex steel bar and duplex 2205 stainless steel round bar uns s31803 uns s32205.
₹ 800 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | UNS S32760 |
| Thickness | 12 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 32 mm |
| Length | 6 Meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy C276 |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 32 mm |
| Length | 14mtr |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Bright |
| Standard | 276 |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 550 / Kg Get Latest Price
| Diameter/Thickness | 2 inch |
| Grade | 316 |
| Length | 3 m |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Polished |
| Surface Treatment | Cold Rolled |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 750 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 600 |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 50 mm |
| Length | 2 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Standard | ASTM B446 |
| Size/Diameter | 20mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Diameter/Thickness | 2 inch |
| Grade | 304 |
| Length | 9 m |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Polished |
| Surface Treatment | Forged |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Diameter/Thickness | 2 inch |
| Grade | 304 |
| Length | 6 m |
| Shape | Round |
| Finish | Bright |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 248 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 32 mm |
| Length | 3000 mm |
| Material | SS316TI |
| Shape | Round |
| Surface | Finish Polished |
| Foam | Rod |
Minimum order quantity: 500 Kg
Alloy steel round bars are solid metal bars made from steel alloys containing additional alloying elements beyond carbon and iron. These alloying elements are added to enhance specific properties such as strength, hardness, toughness, and corrosion resistance. Alloy steel round bars are widely used in various industries for applications requiring high-performance materials.
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 6 mm |
| Shape | Round |
| Grade | 304L |
| Finish | Bright |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Length | 6 m |
| % Elongation | 11% |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
₹ 340 / Kg Get Latest Price
| Size | 3/4 inch |
| Shape | Round |
| Unit Pipe Length | 6 meter |
| Material Grade | SS316 |
| Thickness | 4mm |
| Pipe Fluid | Chemical |
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Product Form | Coil |
| Thickness | 4.0 mm |
| Composition | Martensitic |
| Finish | HR plate |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Grade | 304L |
| Surface Finish | HR |
| Size | 4X8 |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2440 mm |
| Country of Origin | Made in India |
We are Marco Steel Alloys wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products.
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 625 |
| Length | 3 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Size/Diameter | 10mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2300 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 718 |
| Length | 6 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Size/Diameter | 10mm |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India