Our range of products include inconel 601 pipe, 316 stainless steel rod, hastelloy c276 round bar, super duplex 2507 round bar, titanium round bar and stainless steel 304 bright round bar,.
₹ 3200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 601 smls pipe |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Wall Thickness | 2.77 |
| Material | Inconel 601 |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Diameter | 1 inch |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Length of Pipe | 6 m |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
₹ 225 / Kg Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Length | 3 m |
| Finish | Bright |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Diameter | 4mm to 200mm |
| Brand | Viraj |
| Grade | Ss 316/316L 304/304L |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 3500 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy C276 |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 6'' |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Country of Origin | Made in India |
| Model | C276 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | UNS S32760 |
| Thickness | 12 mm |
| Diameter | 8 mm |
| Length | 6 Meter |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 1200 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 4 inch |
| Length | 1000 mm |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Grade | UNS R50250 |
| Material | Titanium |
| Usage | Construction |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Kg
Capitalizing on our rich vendor base, we procure and subsequently supply and export a wide array of Titanium Bars. Only quality approved raw material is used by our vendors in manufacturing these products. Available in varied dimensions, these pipes are engineered to precision.
₹ 295 / Kg Get Latest Price
| Grade | 304 |
| Diameter | 6 mm |
| Finish | Bright |
| Thickness | 3 inch |
| Material Grade | 303 |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | UNS S32750 |
| Thickness | 12 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 20 mm |
| Length | 6 Meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Bright |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 495 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 16 mm |
| Shape | Round |
| Length | 6000 mm |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Finish | Bright |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Surface Finish | Bright |
| Delivery Condition | Annealed |
| Grade | SS446 |
| Product Material | SS446 |
Minimum order quantity: 15 Kg
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
₹ 1200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 625 |
| Length | 6 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Size/Diameter | 10mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 600 |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 10 mm |
| Length | 3 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Bright |
| Size/Diameter | 10mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2100 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Diameter | 1/2 inches |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Household Repair |
| Country of Origin | Made in India |
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India