Wholesaler of a wide range of products which include duplex sheets uns s31803 sheets, super duplex sheet, ss 202 sheet, uns n04400 sheets monel 400, alloy steel plate astm a335 grade p11 and alloy steel p9 astm a335 pipe.
₹ 700 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Grade | 2205 |
| Steel Grade | SS304 L |
| Type | Duplex |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Polished |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Grade | 2304 |
| Steel Grade | SS316 L |
| Type | Super Duplex |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Polished |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 140 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Composition | Austenitic |
| Form | Sheet |
| Size | 5mm |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 4300 / Kg Get Latest Price
| Grade | Monel K500 |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finish | 2B Finish |
| Width | 1250 mm |
| Length | 3000 mm |
| Tempering | Annealed |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Model | N04400 |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Foam | Plates |
| Material | Alloy |
| Grade | A 335 |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material Grade | P9 A335 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Finish | Polished |
| Foam | Pipe |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material Grade | P12 A335 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Foam | Pipe |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 2 mm |
| Size | 5mm |
| Type | Duplex Nut |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4500 / Kg Get Latest Price
| Grade | Monel 400 |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finish | 2B Finish |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2440 mm |
| Tempering | Annealed |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Material | MONEL 400 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Blind |
| Nominal Size | 0.5 in |
| Pressure Rating | 300 Class |
| Steel Grade | Carbon Steel Alloy |
| Product Type | SORF Flanges |
| Grade | P11 A335 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck |
| Nominal Size | 0.5 in |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Steel Grade | Carbon Steel Alloy |
| Product Type | Blind Flanges |
| Grade | MS 106 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Technique | Hot Rolled |
| Type | Weld Neck Flanges |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Grade | P2 A335 |
| Surface Finish | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Silver |
| Material | Alloy |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Grade | P1 A335 |
| Surface Finish | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Shape | Round |
| Grade | P91 A335 |
| Surface Finish | Polished |
| Standard | ASTM |
| Color | Silver |
| Material | Alloy |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| End Size | 1/2 x 1/4 inch |
| Alloy Grade | ASTM A234 WP11 |
| Reducer Type | Concentric |
| Connection Type | Butt Weld |
| Schedule | SCH 40 |
| Pressure Rating | 300 Class |
| Size | 12 Inch |
| Grade | A 335 |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Alloy |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 230 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS 304L |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Treatment | Coated |
| Shape | Square |
| Standard | ASTM |
| Certification | ROHS |
| Country of Origin | Made in India |
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India