Pioneers in the industry, we offer monel k 500 round bars uns n0 5500, monel 400 sheets, monel 400 flanges uns no. n04400, monel fastners, monel flanges and monel 400 fittings uns no. n04400 from India.
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 5.5mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material Type | Monel |
| Grade | K500 |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Grade | Monel 400 |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Monel 400 |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Slip On |
| Size | 5 inch |
| Nominal Size | 2 in |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Material Standard | ANSI B16.5 |
| Monel Grade | Monel 400 |
| Product Type | SORF Flanges |
| Standard | ANSI B16.5 |
| Grade | Monel 400 |
| Finish | Polish |
| Series | UNS NO. N04400 |
| Color | Silver |
| Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 12 mm |
| Material Grade | Monel |
| Surface Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Uses/Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 8500 / Kg Get Latest Price
| Flange Type | Slip On |
| Size | 5 inch |
| Nominal Size | 2 in |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Monel Grade | Monel 400 |
| Product Type | Blind Flanges |
| Surface Finishing | Polished |
| Material | Monel 400 |
| Colour | Silver |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Grade | 400 |
| Schedule | SCH 80 |
| Material | Monel |
| Type | Elbow |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4500 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Monel 400 |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Material | MONEL 400 |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Usage/Application | Water and chemical |
| Shape | Round |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Length | 3 m |
Minimum order quantity: 100 Kg
Established In 2023” ” are Wholesaler And Retailer Of Steel Rod, Sheets And Pipes , Equal Tee Fittings, Tmt Bar, Butt Weld Elbow. We caters to huge customers based upon their requirements.
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India