Offering you a complete choice of products which include inconel 600 sheet, inconel 925 sheet uns n0 9925, titanium bolt, inconel 925 flange, inconel 825ht fittings uns number n08825 and nitronic 60 pipes.
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Inconel 600 |
| Thickness | 4 mm |
| Material Grade | INCONEL 600 |
| Surface Finish | 2B Finish |
| Width | 1250 mm |
| Shape | Rectangle |
| Length | 3000 mm |
| Material | NICKEL ALLOY 600 |
| Uses | Construction |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2820 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | INCONEL 925 SHEET |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | 2B Finish |
| Width | 1000 mm |
| Shape | Rectangle |
| Length | 1000 mm |
| Tempering | Annealed |
| Material | Inconel 925 |
| Usage | Construction |
| Grade | 925 |
| Colour | Silver |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Diameter | 12 mm |
| Material | Titanium |
| Head Shape | Hex |
| Surface Finish | Nickel Plated |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Product Type | Blind Flanges |
| Grade | Inconel 925 |
| Surface Finishing | Polished |
| Colour | Silver |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Grade | Inconel 625 |
| Schedule | SCH 40 |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material | Inconel |
| Fitting Type | Elbow |
| End Connection | Butt weld |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Size | 80 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Material | Nitronic 60 |
| Shape | Round |
| Colour | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Material Grade | SS304 |
| Color | Silver |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1350 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Matt Finish |
| Material Grade | 304 |
| Surface Finishing | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
Capitalizing on our rich vendor base, we procure and subsequently supply and export a wide array of Stainless steel Bars. Only quality approved raw material is used by our vendors in manufacturing these products. Available in varied dimensions, these pipes are engineered to precision.
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India