Our product range includes a wide range of titanium 3 uns r50550 round bar, titanium 9 uns r56320 round bar, titanium grade 4 rods, titanium bars and titanium round bar.
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 3 inch |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Material | Titanium |
| Grade | 3 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 4000 / Kg Get Latest Price
| Dimensions: Diameter | 25 mm |
| Diameter | 3 inch |
| Dimensions: Length | 3000 mm |
| Length | 1000 mm |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Condition | Annealed |
| Grade | 9 UNS R56320 |
| Material | Titanium 2 |
| Surface Finished | Polished |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2200 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 1/2 inch |
| Grade | GR 5 |
| Rod Diameter | 20 mm |
| Rod Length | 1000 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Titanium |
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
₹ 900 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 2 |
| Diameter | 13mm |
| Length | 2000 mm |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Manufacturing |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 2 |
| Diameter | 3 inch |
| Length | 3000 mm |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Material | Titanium alloy |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Construction |
| Surface Finish | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 Kg
Capitalizing on our rich vendor base, we procure and subsequently supply and export a wide array of Titanium Bars. Only quality approved raw material is used by our vendors in manufacturing these products. Available in varied dimensions, these pipes are engineered to precision.
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India