Pioneers in the industry, we offer hastelloy c276 flanges, hastelloy c22 pipes fittings, hastelloy c22 tee, hastelloy c22 cross, hastelloy fastners and hastelloy c276 stud bolt from India.
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Slip On |
| Size | 10 inch |
| Nominal Size | 0.5 in |
| Pressure Rating | 300 Class |
| Usage/Application | Industrial |
| Hastelloy Grade | Hastelloy C276 |
| Product Type | Blind Flanges |
| Number Of Holes | 4 |
| Surface Treatment | Polished |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Standard | ANSI B16.5 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Size | 1/2 inch |
| Fitting Type | Tee |
| Material | SS |
| Type | Seamless |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| End Connection Type | Buttweld |
| Schedule | Sch 40 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Size | 1/2 inch |
| Material | MS |
| Type of Tee | Reducing |
| End Connection Type | Buttweld |
| Usage/Application | Plumbing Pipe |
| Schedule | Sch 40 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Size | 2 inch |
| Fitting Type | Tee |
| Material | SS |
| Type | Welded |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| End Connection Type | Buttweld |
| Schedule | Sch 10 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 210 / Piece Get Latest Price
| Material | Brass |
| Size | 3mm |
| Coating | Polished |
| Shape | Hexagonal |
| Head Style | Round |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | Hastelloy C276 |
| Diameter | M16 |
| Material | Aluminium |
| Size | 6mtr |
| Surface Finish | Bright |
| Head Type | Hex |
| Shape | Round |
| Head Style | Round |
| Surface Treatment | Polished |
| Thread Size | 2mm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 15500 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Material | HASTELLOY 276(22 |
| Fitting Type | Elbow |
| End Connection Type | Socketweld |
| Usage/Application | Chemical Handling Pipe |
| Size | 3/4 inch |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Usage/Application | Chemical Fertilizer Pipe |
| Material | Carbon Steel |
| Type | Elbow |
| Connection | Flange |
| Country of Origin | Made in India |
| Temperature Resistant | Yes |
Minimum order quantity: 100 Piece
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India