Leading Wholesaler of inconel pipe, inconel 825 seamless pipes, inconel 660a wire, inconel x750 sheet, inconel 625 round bars uns no6625 and inconel 718 wire uns no 7718 from Mumbai.
₹ 3200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 600 |
| Outer Diameter | 15 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Diameter | 3 inch |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| End | Plain End |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 2 Kg
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
₹ 2800 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 600 |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Grade | inconel 800 825 800H |
| Diameter | 1/2 inch |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Length of Pipe | 6 m |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
| Length | 3 m |
₹ 999 / Kg Get Latest Price
| Wire Gauge | 10 SWG |
| Form | Wire |
| I Deal In | New Only |
| Product Grade | 660A |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | SS |
| Thicjness | 2mm |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3200 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Inconel 601 |
| Thickness | 0.5 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Width | 1250 mm |
| Shape | Square |
| Length | 2440 mm |
| Tempering | Annealed |
| Usage/Application | Industry |
| Material | INCONEL X750 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3200 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 20 mm |
| Length | 3 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Standard | ASTM B446 |
| Size/Diameter | 20mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | Inconel 600 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Inconel 718 |
| Wire Gauge | 10 SWG |
| Wire Diameter | 3.00 mm |
| Condition | Annealed |
| Application | Aerospace |
| Form | Coil |
| Weight G | 200 g |
| Product Name | Wire |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Material | INCONEL 718 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 4000 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Inconel 625 |
| Wire Gauge | 10 SWG |
| Wire Diameter | 5.00 mm |
| Condition | Annealed |
| Form | Coil |
| Round Wire | Yes |
| Product Grade | Wire |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Thickness | 2mm |
| Material | INCONEL 925 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Inconel 601 |
| Material | INCONEL 825 |
| Thickness | 8 mm |
| Width | 1500 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 5x10 ft |
| Standard | Astm |
| Plate Type | Inconel Plate |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3500 / Kg Get Latest Price
| Length | 6 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 10 mm |
| Size | 50 mm |
| Length | 3 m |
| Steel Grade | Nitronic 60 |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Test Certificate | Mill TC |
| Single Piece Length | 6 mtr |
| Material | NICTRONIC 60/50 |
| Material Grade | 304 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 4500 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 625 |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 40 mm |
| Length | 6 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Finish | Bright |
| Size/Diameter | 10mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3200 / Kg Get Latest Price
| Wire Gauge | 10 SWG |
| Round Wire | Yes |
| I Deal In | New Only |
| Product Name | Wire |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
| Material | SS |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
₹ 65 / Piece Get Latest Price
| Nominal Nut Diameter | M1.6 (1.6 mm) |
| Diameter | 3 mm |
| Thickness | 2mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Size | 2 inch |
| Grade | Inconel 800 |
| Schedule | SCH 40 |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Type | Tee |
| Connection | Male |
| Surface Treatment | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 850 / Kg Get Latest Price
| Shape | Square |
| Material | SS |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Material Grade | INCONEL 601 |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
₹ 2800 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 625 |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 25 mm |
| Length | 3 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Size/Diameter | 10mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2200 / Kg Get Latest Price
| Product Form | Sheet |
| Size | 30 mm |
| Nitronic Grade | Nitronic 60 |
| Diameter | 10 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Material | NITRONIC 50 60 ROD PLATE |
| Shape | Square |
| Material Grade | 304 |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
₹ 300 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 32 mm |
| Size | 30 mm |
| Length | 3 m |
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Bright |
| Form | Forged |
| Test Certificate | Mill TC |
| Single Piece Length | 2mm |
| Material | SS |
| Steel Grade | 316L |
| Material Grade | 304L |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 4500 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 600 |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Wall Thickness | 3 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Utilities Water |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Diameter | 1 inch |
| Shape | Round |
| Length of Pipe | 6 m |
| End | Plain End |
₹ 3200 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 6 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 3 meter |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
₹ 4500 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 1 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Grade | INCONEL 625 Pipes |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Shape | Round |
| Is It ISO Certified | ISO Certified |
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India