Providing you the best range of 2inch hastelloy c22 round bar, alloy sae aisi steel 8630 chrome moly bars, alloy steel aisi 4340 round rods, alloy steel aisi 4340 round flat bars, alloy steel din 1.5415 round bars and alloy steel en28 round bar with effective & timely delivery.
₹ 190 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inch |
| Diameter | 32 mm |
| Length | 1000 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Material grade | Hastelloy C22 |
| Shape | Round Bar |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 1 Kg
₹ 100 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 10 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Shape | Square |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | SAE AISI 8630 |
| Surface Treatment | Annealed |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 345 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 25 mm |
| Make/Brand | JSW |
| Grade | AISI 4340 |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Alloy Steel |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 295 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 25 mm |
| Width | 50 mm |
| Condition | Annealed |
| Technique | Hot Rolled |
| Grade | AISI 4340 |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 275 / Kg Get Latest Price
| Grade | EN19 / SAE 4140 |
| Diameter | 32 mm |
| Condition | Black |
| Shape | Round |
| Material | Alloy Steel |
| Material Grade | DIN 1.5415 |
| Application | Construction, Forged Flanges, Fittings |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 5100 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 25 mm |
| Make/Brand | JSW |
| Grade | En28 |
| Shape | Round |
| Material | Alloy Steel |
| Color | Silver |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 698 / Kg Get Latest Price
| Size | 12mm |
| Material | Alloy Steel |
| Technique | Hot Rolled |
| Foam | Rod |
| Surface Finish | Polished |
| Grade | EN-40B |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material Grade | P2 A335 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Foam | Pipe |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Grade | P22 |
| Size/Diameter | 0.75 inch |
| Outer Diameter | 25.4 mm (1 in) |
| Schedule | Sch 40 |
| Type | Seamless |
| End Connection | Beveled End |
| Material Grade | P11 A335 |
| Material | Alloy Steel |
| Standard | ASTM |
| Shape | Round |
| Length | 6 Meters |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material Grade | P9 A335 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 195 / Kg Get Latest Price
| Product Type | Round Bar |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | Round |
| Grade | 14CrMo4-5 |
| Surface Finishing | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Product Type | Round Bar |
| Material Grade | DIN 1.7218 |
| Material | Alloy Steels |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material Grade | P11 |
| Material | Alloy Steel |
| Uses | Construction |
| Shape | Round |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 6 inches |
| Elbow Bend Angle | 45 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Buttweld |
| Grade | P91 A335 |
| Standard | ASTM |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck |
| Nominal Size | 0.5 in |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Steel Grade | A182 F1 |
| Facing | Groove Face |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | P2 A335 |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck |
| Nominal Size | 0.5 in |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Steel Grade | A182 F1 |
| Standard | ASTM A335 |
| Material Grade | P22 |
| Material | Alloy Steel |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 25 mm |
| Thickness | 6 mm |
| Shape | Round |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | AISI 4130 |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Nominal Size | 15 mm (½ in) |
| Material Grade | P92 |
| End Connection | Butt Weld |
| Bend Angle | 90° |
| Standard | ASTM A335 |
| Material | Alloy Steel |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polised |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material Grade | P91 A335 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finish | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Product Type | SORF Flanges |
| Grade | P12 ASTM A335 |
| Material | Alloy Steel |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 75 / Piece Get Latest Price
| Nut Type | Hex Nut |
| Size | 0.5inch |
| Material | Titanium |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Construction |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 2 inches |
| Material Grade | P91 A335 |
| Standard | ASTM |
| Material | Alloy Steel |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangle |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 500 Kg
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India