Our range of products include hastelloy slip on flanges, a276 uns s32760 pipe, inconel 601/625/600 round bars, hastelloy c276 screwed flanges, super duplex flanges and stainless steel flanges.
₹ 24000 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 inch |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Blind Flanges |
| Number Of Holes | 4 |
| Surface Treatment | Polished |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 500 / Piece Get Latest Price
| Grade | 32760 |
| Nominal Diameter | 1/2 in |
| Pipe Type | Seamless |
| Schedule | SCH 40 |
| Size | 6 Mtr |
| Surface Treatment | Polished |
| Head Type | Round |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 600 |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 12 mm |
| Length | 6 meter |
| Usage/Application | Construction |
| Country of Origin | Made in India |
| Model | 625 |
| Color | Grey |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 inch |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Blind Flanges |
| Surface Finishing | Polished |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 800 / Piece Get Latest Price
| Size | 5 inch |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Super Duplex Flanges |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck |
| Material Grade | 316 |
| Size | 1 in |
| Pressure Rating | 150 |
| Face Type | Flat Face |
| Standard | ASTM |
| Product Type | Flange |
| Grade | 316L |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Alloy Steel |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 20 Piece
ALLOY STEEL FLANGES we offerFlange Fittings(F9) of fine quality. They are precisely manufactured using premium grade raw material that is sourced from verified dealers. It is available in various specifications to meet the requirements of the clients. These fittings are easy to use and are well known to run for longer period of time. In addition to this, it is presented in the reasonable rates. Features- Resistant to rust Smooth finish Long functioning life
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Size | 10 inch |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Blind Flanges |
| Surface Finishing | Polished |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Fastener Type | Bolt |
| Grade | UNS S32760 |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Finish | Polished |
| Head Type | Round |
| Thread Type | Half Thread |
| Color | Silver |
| Size | 6mm |
| Diameter | 2 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 2 mm |
| Size | 3'' |
| Surface Finish | Polished |
| Thread Type | Half |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 90 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 2 mm |
| Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
| Thread Size | Half |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Pipe Size | 1 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Thickness | 4mm |
| Finish | Polished |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Weld Neck |
| Nominal Size | 0.5 in |
| Pressure Rating | 150 Class |
| Steel Grade | A182 F1 |
| Facing | Raised Face |
| Standard | ASTM A335 |
| Grade | P91 |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finishing | Polised |
| Color | Silver |
| Product Type | Flanges |
Minimum order quantity: 20 Piece
₹ 35 / Piece Get Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 2 mm |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Silver |
| I Deal In | New Only |
| Thread Size | Half |
| Head Type | Hexagonal |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Size | 4 in |
| Pressure Class | 300 |
| Material | Stainless Steel |
| Size/Diameter | 6 inch |
| Flange Face Type | Weld Neck |
| Usage/Application | Oil And Gas, Chemical Processing, And Offshore Installations |
| Material Standard | ASTM A182 |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2200 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Lap Joint |
| Material Grade | SS310 |
| Size | 6 inch |
| Flange Types | Weld Neck Flange |
Minimum order quantity: 1 Piece
Established in the year of 2023. Marco Steel Alloys” are a leading Wholesaler Trader, Of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products etc.
We direct all our activities to cater the expectations of customers by providing them excellent quality products as per their gratification. Moreover, we follow moral business policies and crystal pure transparency in all our transactions to keep healthy relations with the customers.
For our accomplishment story, we are grateful to Our CEO Ashok Kumar, whose continual backing and direction have been useful to us for attaining exponential development in the current market
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India