Providing you the best range of monel 400 sheets, smo 254 sheet uns no.31254, jindal stainless steel 202 sheet, inconel 660a sheet, alloy a 286 plate and super duplex sheet with effective & timely delivery.
₹ 4000 / Kg Get Latest Price
| Grade | Monel 400 |
| Thickness | 2 mm |
| Surface Finish | 2B Finish |
| Width | 1250 mm |
| Length | 2500 mm |
| Tempering | Annealed |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Monel 400 |
| Country of Origin | Made in India |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 4200 / Kg Get Latest Price
| Grade | Monel 400 |
| Thickness | 5 mm |
| Surface Finish | 2B Finish |
| Width | 1250 mm |
| Length | 3000 mm |
| Tempering | Annealed |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Monel k500 |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Steel Grade | SMO 254 |
| Surface Finish | HR |
| Brand | Jindal Stainless |
| Sheet Size | 1500×6000 mm |
| Form | Plate |
| Origin | Indian |
| Design | Etching |
| Technique | Hot Rolled |
| Color | Silver |
| Finish | 2B |
| Surface Treatment | Polished |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 120 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS202 |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Standards | AISI |
| Surface | Galvanised |
| Applications | Sink |
| Coating | Paper Interleave |
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Inconel 601 |
| Thickness | 4 mm |
| Material Grade | INCONEL 601 |
| Surface Finish | Matte Finish |
| Width | 1500 mm |
| Shape | Square |
| Length | 1000 mm |
| Usage/Application | Industry |
| Material | INCONEL |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 1700 / Kg Get Latest Price
| Grade | C45 |
| Thickness | 4 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material Grade | Industrial |
| Size | 6 mtr |
| Country of Origin | Made in India |
| Model | A 286 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Grade | 2304 |
| Steel Grade | SS316 L |
| Type | Duplex |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Polished |
| Finish | 2B |
| Origin | Europe |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
₹ 3333 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Mirror Finish |
| Material | Alloy Steel |
| Grade | 13-8 PH UNS S13800 |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3333 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | 17-4 PH |
| Thickness | 5 mm |
| Condition | Solution Annealed |
| Surface Finish | 2B |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | Annealed Finish |
| Grade | 17-7 PH UNS S17700 |
| Material | Steel |
| Foam | Sheet |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 198 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Size | 10 ft x 5 ft |
| Finish | HR |
| Material Grade | SS 304L |
| Grade | 304 |
| Form | Plate |
| Color | HR |
| Product Type | Sheet |
| Usage/Application | Construction |
| Shape | Rectangle |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 100 Kg
We offer wide variety of industrial steel sheets, industrial steel plates which are fabricated from finest quality of raw materials. Manufactured as per the international quality and safety standards, we offer these products in different dimensions and at highly competitive prices. These products are mostly applied in construction and engineering industry.
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Width | 1500 mm |
| Surface Treatment | Hot Rolled |
| Length | 2500 mm |
| Shape | Round |
| Grade | 904L UNS N08904 |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
We offer wide variety of industrial steel sheets, industrial steel plates which are fabricated from finest quality of raw materials. Manufactured as per the international quality and safety standards, we offer these products in different dimensions and at highly competitive prices. These products are mostly applied in construction and engineering industry.
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS202 |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Thickness | 8 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Standards | ASTM |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface | Galvanised |
| Applications | Building Construction |
Minimum order quantity: 15 Kg
₹ 420 / Kg Get Latest Price
| Product Form | Sheets |
| Grade | 310 |
| Thickness | 5 mm |
| Composition | Austenitic |
| Usage/Application | Construction |
| Material | SS310 |
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
₹ 125 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Composition | Austenitic |
| Form | Coil |
| Usage/Application | Industrial |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Diameter | 6 mm |
| Finish | Bright |
| Usage/Application | Construction |
| Product Type | Bars |
| Length | 3 m |
| Standard | ASTM A276 |
| Condition | Annealed |
| Size | 1 inch |
| Grade | SS 304 |
| Color | Silver |
| Material | SS |
₹ 280 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 1mm to 25mm |
| Width | 1000 mm |
| Length | 1250mmx6000mm to 1500mmx6000mm |
| Grade | ss 310 |
| Surface Finish | HR |
| Certification | Mill Test Cert |
| Size | 1mm to 25mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 220 / Kg Get Latest Price
| Surface Finish | 2B |
| Thickness | 5.0 mm |
| Steel Grade | SS304 L |
| Grade | 304 |
| Brand | Jindal Stainless |
| Sheet Size | 1500×6000 mm |
| Form | Sheet |
| Design | Honeycomb |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Polished |
₹ 210 / Kg Get Latest Price
| Steel Grade | SS201 |
| Sheet Size | 1000×2000 mm |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Finish | 2B |
| Technique | Hot Rolled |
| Coating | Paper Interleave |
| Finish | 2B |
| Surface Treatment | Galvanized |
₹ 560 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 2 mm |
| Steel Grade | SS316 L |
| Technique | Hot Rolled |
| Surface Treatment | Polished |
| Finish | 2D |
| Origin | Indian |
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Material Grade | SS 316L |
| Technique | Hot Rolled |
| Finish | 2D |
| Hardness Type | Hard |
| Deals In | New |
| Usage / Application | Building & Construction |
| Color | Silver |
| Surface Treatment | Polished |
Minimum order quantity: 50 Kg
We are Marco Steel Alloys wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products.
₹ 3500 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5 mm |
| Alloy Grade | C276 |
| Material Grade | SS304 L |
| Usage/Application | Industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2777 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Material Grade | 304 |
| Surface Finishing | Hot Rolled |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2500 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Matt Finish |
| Material Grade | 304 |
| Surface Finishing | Hot Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Usage/Application | Construction |
| Finish | Polished |
| Material Grade | 202 |
| Surface Finishing | Hot Rolled |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Grade | Grade 2 |
| Diameter | 3 mm |
| Wire Diameter | 3 mm |
| Form | Annealed |
| Shape | Round |
| Material Grade | G2 |
| Color | Silver |
| Material | Titanium |
| Technique | Hot Rolled |
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size | 1.5 inch |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Grade | SS310 |
| Material Grade | 316L |
| Schedule | SCH 80 |
| End Connection | Socket Weld |
| Color | Silver |
| Material | SS fitting |
| Head Shape | Round |
| Fitting Type | Elbow |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are an acclaimed name engaged in offering our precious clients a superior quality range of Alloy Steel Tee. These steel tees are manufactured utilizing optimum quality material and latest technology keeping in mind the set norms of industry. In addition, these steel tees are distinguished in the market for its accurate dimension & superior quality. Offered steel tees are quality checked on several quality parameters to ensure their defect free range.
₹ 343 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Width | 1220 mm |
| Length | 2500 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Material Grade | SS316L plate |
| Steel Grade | 304L |
| Surface Finish | Polished |
| Standard | SS316L PLATE |
| Foam | Plate |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 150 Kg
We are providing our clients with plates alloy steel which conform to various standards like SS316 PLATE . These are manufactured as per the industrial standards and are tested for various quality parameters like strength, durability, temperature and pressure resistance before being supplied to the clients.
₹ 130 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 8 mm |
| Technique | Hot Rolled |
| Applications | Building Construction |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Surface | Galvanised |
| Standards | ASTM |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 2 Kg
We are Marco Steel Alloys wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products.
₹ 180 / Kg Get Latest Price
| Size | 1/2 inch |
| Steel Grade | SS304 |
| Shape | Square |
| Unit Pipe Length | 6 m |
| Material Grade | SS304 |
| Pipe Fluid | Chemical |
| Surface Finish | Anodized |
| Type | Welded |
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India