Ss pipe
₹ 500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Material Grade | ASTM A335 |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finish | Finished Polished |
| Shape | Round |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 4 mm |
| Material Grade | P22 A335 |
| Form | Plate |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finish | Polised |
| Shape | Rectangle |
Minimum order quantity: 500 Kg
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Structure Pipe |
| Connection Type | Welded |
| Color | Metallic Grey |
| Shape | Square |
| Surface Treatment | Polished |
Minimum order quantity: 20 Kg
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 3 inches |
| Elbow Bend Angle | 90 degree |
| Elbow Type | Long Radius |
| End Connection Type | Socketweld |
| Material | Alloy Steel |
| Surface Finish | Polished |
| Technique | Hot Rolled |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 1000 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 0.5 inch |
| Nominal Size | 15 mm (½ in) |
| Material Grade | P5 |
| End Connection | Butt Weld |
| Bend Angle | 45° |
| Radius Type | Long Radius |
| Standard | ASTM A335 |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Alloy Steel |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Kg Get Latest Price
| Grade | P22 |
| Size/Diameter | 1 inch |
| Outer Diameter | 25.4 mm (1 in) |
| Schedule | Sch 40 |
| Type | Seamless |
| Material Grade | P1 A335 |
| Material | Alloy Grade |
| Unit Pipe Length | 9 meter |
| Standard | ASTM |
| Form | Plate |
| Shape | Rectangle |
| Surface Finished | Polished |
Minimum order quantity: 500 Kg
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India