Pioneers in the industry, we offer inconel a286 pipe, nickel 200 uns n02200 pipe, uns n10276 nickel alloy c276 plates, alloy 625 round bar, monel400 round bars and monel 400 bar stock from India.
₹ 1500 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 625 |
| Outer Diameter | 20 mm |
| Wall Thickness | 5 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Diameter | 1 inch |
| Length of Pipe | 6 m |
| Shape | Round |
| Brand | Oshwin |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 4500 / Kg Get Latest Price
| Material | Nickel |
| Usage/Application | Construction |
| Grade | N02200 |
| Surface Finishing | Polished |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3100 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Alloy 800 |
| Material | Nickel |
| Thickness | 5 mm |
| Width | 1219 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Temper | Soft Annealed |
| Finish | Mill Finish |
| Material Grade | N10276 |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 625 |
| Diameter | 32 mm |
| Length | 6000 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Size/Diameter | 20mm |
| Shape | Round |
| Grade | 625 |
| Material Type | Alloy |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 5.5mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Colour | Silver |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 10mm |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Form | Round |
| Colour | Silver |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 4500 / Kg Get Latest Price
| Size/Diameter | 100mm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Colour | Silver |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 5000 / Kg Get Latest Price
| Wire Gauge | 12 SWG |
| Material | Nickle Alloy |
| Material Grade | Inconel X750 |
| Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 2000 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Inconel 625 |
| Diameter | 28mm |
| Length | 3 meter |
| Finish | Bright |
Minimum order quantity: 100 Kg
We are,Marco Steel Alloys�wholeseller of�NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS�products.
₹ 3000 / Kg Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Construction |
| Size | 50mm |
| Form | Round |
| Colour | Silver |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3200 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy C22 |
| Outer Diameter | 12.7 mm |
| Wall Thickness | 1.65 mm |
| Material | HASTELLOY C22 |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Manufacturing Type | Seamless |
| Length | 3 m |
| Single Piece Length | 3 meter, 6 meter |
| Shape | Round |
| Surface Finishing | Export bright |
Minimum order quantity: 1 Kg
We are,Marco Steel Alloys ,Mumbai Maharashtra ,wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products ...
₹ 4000 / Kg Get Latest Price
| Alloy Grade | Nickel 201 |
| Shape | Round |
| Diameter | 16 mm |
| Usage/Application | Construction |
| Size | 10 mm |
| Standard | ASTM A615 |
| Grade | 201 |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Size/Diameter | 1 inch |
| Usage/Application | Pneumatic Connections |
| Material Grade | Inconel |
| Color | Silver |
| Grade | 600 |
| Shape | Round |
| Finish | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Flange Type | Blind |
| Nominal Size | 2.5 inch |
| Size | 10 inch |
| Pressure Rating | 300 Class |
| Material | Nickel |
| Material Standard | ASTM A105 |
| Nickel Grade | Nickel 201 |
| Standard | ASME B16.5 |
| Face Type | Ring Type Joint |
| Color | Silver |
| Shape | Round |
| Finish | Polished |
| Usage/Application | Construction |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4500 / Kg Get Latest Price
| Material Grade | Hastelloy B2 |
| Diameter | 3 inch |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Wall Thickness | 6 mm |
| Length of Pipe | 12 m |
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Grade | C22 |
| Shape | Round |
| Color | Silver |
| End | Plain End |
| Material: | Hastelloy |
₹ 2950 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Material Grade | SS304 L |
| Usage/Application | Industry |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
We are Marco Steel Alloys wholeseller of NIckle Alloy,Tiatinum,Monel,Hestlloy,Nickle,SS products.
Ashok Kumar (Owner)
Marco Steel Alloys
Ground Floor, 31 Plot No. 3/5, Sakar Bhuvan, Khetwadi 6th Lane, Khetwadi
Mumbai - 400004, Maharashtra, India